Grucci Fireworks je už v poradí 6. generácia rodiny, ktorá premenila svoju vášeň pre ohňostroje na umenie a vytvorila jednu z najväčších a najznámejších pyrotechnických firiem na svete. Ohňostroje v podaní Grucciho osvetľujú najväčšie a najznámejšie podujatia na svete od New Yorku cez Dubaj až po Peking. Realizujú najvýznamnejšie historické udalosti, akými sú inaugurácia amerických prezidentov, olympijské hry, otvorenie najznámejších miest na svete, ako hotely v Spojených arabských emirátoch, kasína v Las Vegas alebo dodávajú lesk prestížnym podujatiam najznámejších svetových značiek.
Sila Gručiovcov nespočíva iba v schopnosti vytvárať nezabudnuteľné dojmy na oblohe, ale aj v jeho bohatej histórii a tradícii. Ide o rodinnú firmu, v ktorej je každý člen vychovávaný s vášňou pre pyrotechniku a umenie " maľovať ohňom". ide o dedičstvo odovzdávané z generácii na generáciu, vďaka čomu je Grucci Fireworks nielen lídrom v tomto odvetví, ale na jednej strane aj strážcom tradícií a na druhej strane priekopníkom v oblasti nových technológií. Práve vďaka svojej precíznosti, vášni a odhodlaniu zostáva Grucci už roky lídrom v oblasti pyrotechnického umenia a neustále teší a inšpiruje publikum po celom svete. Grucci prináša lesk najväčším podujatiam, ale láme aj Guinnessove rekordy v ohňostrojoch, čo sa už neraz zapísalo do histórie pyrotechniky.
História spoločnosti Grucci - rodina, ktorá má ohňostroje v krvi
Grucci ako rodinná firma pochádza z južného Talianska. Založil ju predchodca rodiny Angelo Lanzetta v roku 1850. Už v roku 1870 pri hľadaní nových možností rozvoja rozhodol presťahovať firmu do Elmontu na Long Islande v New Yorku. Počas veľkej hospodárskej krízy jeho syn Angelo a jeho synovec Félix Grucci odišli do Miami, ale v roku 1829 sa vrátili do New Yorku kôli túžbe po domove.
Počas následujúcich desaťročí Félix Grucci rozvíjal spoločnosť a získal si povesť majstra vo svojej pyrotechnickej profesii. Počas tejto doby vyvinul mnoho inovácií v tomto odvetví a zároveň zasvätil svoje deti do umenia ohňostrojov. Rok 1979 prvý veľký globálny úspech. Grucci bola prvou americkou spoločnosťou v histórii, ktorá získala zlatú medailu na medzinárodnom festivale ohňostrojov v Monte Carle, keď porazila tímy z Dánska, Francúzska, Talianska a Nemecka. New York Press ich potom označil ako " Prvú americkú rodinu ohňostrojov". Tento úspech bol začiatkom cesty, ktorá priviedla Grucciovcov až na samotný vrchol.
Od svojho založenia v meste Bari v Taliansku prešiel Grucci veľmi dlhú cestu. Od malej lokálnej firmy až po jedného z najväčších a najuznávanejších gigantov v tomto odvetví. Od jednoduchých techník až po pokročilé technológie v oblasti odpaľovania a samotnej výroby ohňostrojov. Kedysi malý rodinný podnik sa rozrástol na silnú armádu pyrotechnikov. Počet zamestnancov presahuje 60 ľudí a sekvencie ohňostrojov trvajúce niekoľko minút môžu stáť až niekoľko miliónov dolárov. Technologický skok, ktorý sa v priebehu rokov udial, môže vzbudzovať nedôveru. Súčasný prezident Phil Grucci spomína, že jeho starý otec zapaľoval ohňostroje cigarou, no dnes ich ovláda pokročilá elektronika. Vďaka počítačom je všetko bezdrôtové jednotlivé bomby odpaľujú digitálne odpaľovacie systémy do taktu hudobného doprovodu.
V súčasnosti má Grucci pobočky po celom svete. Patria sem miestne pobočky v New Yorku, Virgínii, Las Vegas a v zahraničí: v Katare, Spojených arabských Emirátoch, Číne a dokonca aj na Haiti. Hlavné výskumné a vývojové centrum sa nachádza v meste Delanson v štáte New York, kde sa vyvíjajú najnovšie inovácie pre zábavné a vojenské využitie výbušnín. Závod Virginia sa nachádza na ploche 1500 akrov. Toto moderné zariadenie s rozlohou 35 000 m2 je určené na výrobu a distribúciu vysokotlakových a nízkotlakových výbušnín a čierneho prachu. Firma Grucci každoročne organizuje aj školenia pre budúcich pyrotechnikov a odpaľovačov ohňostrojov Poskytujú príležitosť naučiť sa túto profesiu od najlepšej a najznámejšej spoločnosti na výrobu ohňostrojov na svete.
Ohňostroje na najväčších svetových podujatiach
V portfóliu Grucci sú ohňostroje na najväčších a najvýznamnejších svetových podujatiach, ako aj hlavné ocenenia na významných svetových festivaloch ohňostrojov. Tím z New Yorku dosiahol okrem iného aj takéto úspechy a ocenenia:
• "Prvá americká rodina ohňostrojov, ktorá vyhrala zlatú medailu na svetovej súťaži ohňostrojov v Monte Carle" (1979)
• Olympijské hry - Lake Placid, New York (1980)
• Inaugurácia prezidenta USA - Ronald Reagan (1981)
• Výročie Sochy slobody, New York - Harbor (1986)
• Inaugurácia prezidenta USA - George H.W. Bush (1989)
• Oslava stého výročia mesta New York (1998)
• Miléniové oslavy v Dubline, Írsko (1999)
• Inaugurácia prezidenta USA - George W. Bush (2001)
• Olympijské hry - Salt Lake City (2002)
• Oslava 100. výročia Harley-Davidson, Milwaukee, Wisconsin (2003)
• Oslava roka čínskej kultúry, Paríž, Francúzsko (2004)
• Uvítací ceremoniál olympijských hier , Atény, Grécko (2004)
• Silvester na Times Square, New York (2005)
• Zlatá medaila - Medzinárodný festival ohňostrojov Nagaoka, japonsko (2006)
• Letné olympijské hry, Peking, Čína - Dizajn a realizácia všetkých pyrotechnických efektov (2008)
• Silvestrovské oslavy v Burj Khalifa a v centre Dubaja (2013)
• 70. výročie konca 2. svetovej vojny, Pearl Harbor, Havaj (2015)
• Slávnostné otvorenie T-Mobile Arény v Las Vegas (2016)
• Inaugurácia prezidenta USA - Donald J. Trump (2017)
Ich dosiahnuté úspechy v oblasti kultúry, umenia, športu, politiky a podnikania, ktoré prispeli k formovaniu modernej spoločnosti a ovplyvnili jej rozvoj a dedičstvo. Od výnimočných úspechov v oblasti ohňostrojov a športu, cez historické prezidentské inaugurácie, až po oslavy významných výročí a otvorenie nových zábavných podnikov, všetky tieto udalosti sú súčasťou bohatej mozaiky americkej histórie a kultúry. Firma Grucci má svoje zastúpenie v novodobých dejinách USA ako " Prvá americká rodina ohňostrojov" a jej cesta stále pokračuje. Preukazuje tvorivý potenciál a inovácie, ako aj schopnosť zapamätať si minulosť a premýšľať o nej, čo je v dnešnej dobe veľmi dôležité pre našu spoločnosť na celom svete.
Guinnessove rekordy, ktoré sa zapíšu do histórie pyrotechniky a ohňostrojov
Grucciho firma sa zapísala do histórie ako tá, ktorá prekonala najväčšie pyrotechnické rekordy všetkých čias.
Patria sem také úspechy ako:
• Guinnessov svetový rekord pre najväčší ohňostroj všetkých čias, Dubaj, Spojené arabské emiráty (2014)
• Guinnessov svetový rekord za najväčší pyrotechnický obrazec všetkých čias, Baltimore, Maryland, USA (2014)
• Guinnessov svetový rekord za odpálenie najväčšej pyrotechnickej bomby, Al Marjan, Spojené arabské emiráty (2018)
Guinnessov svetový rekord pre najväčší ohňostroj všetkých čias, Dubaj, Spojené arabské emiráty
Dubaj privítal rok 2014 v nezabudnuteľnom štýle, keď sa úspešne pokúsil vytvoriť svetový rekord pre najväčší ohňostroj v histórii. Toto prelomové predstavenie obsahovalo odpálenie 479 651 pyrotechnických bômb len za 6 minút na Silvestra, rýchlosť odpálenia takmer 80 000 bômb za minútu a 1332 bômb za sekundu. Dubaj v prvej minúte odpálil také množstvo pyrotechniky, aby prekonal predchádzajúci Guinnessov svetový rekord, ktorý Kuvajt držal v hodinovom ohňostroji s množstvom 77 282 bômb, ktorý bol dosiahnutý v novembri 2011 počas osláv 50. výročia vzniku ústavy. Porotcovia guinnessovej knihy rekordov vykonali prísny overovací proces, ktorý obsahoval fizický počet všetkých pyrotechnických výrobkov pred a po ohňostroji a oficiálne potvrdili celkový počet odpálených ohňostrojov a jedinečný rekordný úspech.
Tisíce ľudí, ktorí sledovali toto monumentálne dielo boli ohromení obrovským množstvom farieb a rôznych efektov.
Talal Omar, sudca Guinnessovej knihy rekordov, komentoval nový rekord týmito slovami: " Toto je ikonický rekordný titul, ktorý Dubaj prekonal vo fenomenálnom meradle. S potešením môžem potvrdiť, že Dubaj dosiahol nový rekord v Guinnessovej knihe rekordov s názvom " Najväčší ohňostroj". Túto šou navrhol Phil Grucci a realizovala ju jeho newyorská spoločnosť Fireworks by Grucci. Ohňostroj bol odpaľovaný z namontovaných plávajúcich pontónov na všetkých ostrovoch siedmich kontinentov sveta ako aj na ich okolitých častiach, tak aj na celom Palm Jumeirah, ktoré pokrýva 95 km pobrežia.
Táto udalosť si vyžiadala desať mesiacov plánovania a viac ako 5000 hodín samotnej inštalácie.
Grucci po podujatí povedal: " Je pre nás veľkou cťou vytvoriť tento svetový rekord v Guinnessovej knihe rekordov a pre obyvateľov Dubaja je to zaslúžené. Bezpečnosť je pre nás vždy na prvom mieste a my sme hrdí a veľmi spokojní s týmto úspechom".
Guinnessov svetový rekord pre najväčší ohňostrojový obraz všetkých čias, Baltimore, Maryland, USA
13. septembra 2014 Grucci odštartoval 20-minútovú oslavu ohňostrojom s pyrotechnickým PixelBurst efektom americkej vlajky, ktorá merala 900 x 600 stôp a vznášala sa nad Fort McHenry. Z deviatich miest pozdľž vnútorného prístavu, vrátane šiestich člnov a troch striech budov, spolu ohňostroje tancovali v dokonale synchronizovanej precíznosti a harmónii. Vlastenecká produkcia potrebovala 40 pyrotechnikov a trvala viac ako 10 mesiacov navrhovania, výroby a plánovania. " Som veľmi hrdý, že sa naša rodina ohňostrojov zúčastnila na tejto historickej udalosti" povedal Phil Grucci. "Vytvorenie efektu PixelBurst s americkou vlajkou bolo veľmi emotívnym a obohacujúcim zážitkom, ktorý si budeme ctiť a vážiť navždy".
Guinnessov svetový rekord pre odpálenie najväčšej pyrotechnickej bomby, ostrov Al Marjan, Spojené arabské emiráty
Bol to ďalší rekordný Silvester v Spojených arabských emirátoch, v dvoch emirátoch bolo prekonaných päť Guinnessových rekordov. Dva rekordy boli dosiahnuté v Ras Al Khaimah počas 8 minútovej šou ohňostrojov a dronov na oslavu Nového roka. Ohňostroje rozžiarili oblohu v severnom emiráte, pokrývajúcu pobrežnú oblasť na ostrove Al Marjan. Šou prekonala rekordy v najdlhšom reťazci plávajúcich ohňostrojov s dĺžkou 5,8 km a v najdlhšom priamočiarom zoskupení dronov s celkovou dĺžkou 2 km. Polnočné oslavy sledovalo podľa informácií úradu pre rozvoj turizmu v Ras Al Khaimah viac ako 50 000 ľudí. Šou predstavovala kombináciu 1500 led dronov s plávajúcimi ohňostrojmi na pontónoch zobrazené ako pyrotechnický koberec a akrobatické pyrotechnické lietadlo inšpirované prírodnou krajinou emirátu.
"Dosiahnutie ďalších 2 titulov Guinnessovej knihy rekordov pripravilo pôdu pre nezabudnuteľnú noc osláv, ktorá spojila tisíce návštevníkov a miestnych obyvateľov", povedal Raki Phillips, generálny riaditeľ Úradu pre rozvoj turizmu v Ras Al Khaimah.
Ras Al Khaimah je držiteľom niekoľkých Guinnessových svetových rekordov. Na privítanie roku 2018 bola počas osláv na ostrove Al Marjah odpálená najväčšia pyrotechnická bomba všetkých čias. Inštalácia tohto gigantického ohňostroja s hmotnosťou 1087 kg trvala 2 mesiace a 100 tisícové publikum sledovalo polnočnú pyrotechniku, ktorá rozžiarila oblohu.
Grucciho mimoriadna cesta a priekopníci umenia ohňostrojov a držitelia svetových rekordov.
Dnes Grucci pokračuje vo svojej mimoriadne úspešnej ceste a zostáva na čele inovácií a dokonalosti vo svete pyrotechniky. Jeho neustály záväzok vytvárať nezabudnuteľné ohňostroje a jeho schopnosť posúvať technologické hranice znamená, že zostáva nesporným lídrom vo svojom odvetví. S každou nasledujúcou šou Grucci rozvíja svoj odkaz vášne a precíznosti, inšpiruje publikum na celom svete a zapíše sa do histórie ako nepopierateľný symbol pyrotechnickej dokonalosti. Fascinujúci vývoj spoločnosti Grucci ukazuje, ako sa z malej rodinnej miestnej firmy stal globálny gigant, ktorý sa zapísal do histórie pyrotechniky a ohňostrojov. Budúce úspechy budú pravdepodobne rovnako pôsobivé a udržia si Grucciho legendu ako priekopníka umenia ohňostrojov na najvyššej svetovej úrovni.